papagan yapma

Süsen çiçeği çalışması:

______________________________________________________________________

 Origami ile kuş yapımının basamaklarını fotoğraflayıp,anlatımı kolaylaştırabilmek için fotoğraflar üzerinde katlama yerlerini belirtmek için oynamalar yaptım.Başlarken belirtmeliyim iki yüzü farklı renkli kağıt kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır,ancak el işi kağıtları origami için elverişli değil!1)15x15 boyutunda renkli A4 kağıdını ya da origami kağıdını siyah çizgiden geçecek şekilde(yani köşegeni üzerinden)ortadan 2 ye katlıyoruz.


2)Amacımız sadece iz elde etmek olduğundan üçgen haline gelen kağıdımızı tekrar açıyoruz.

3)Açtıktan sonra elde ettiğimiz karemiz.
4)karenin iki köşesini ,elde ettiğimiz ortadaki ize doğru katlıyoruz.Uçların birbirine denk gelmesi çalışmanızın düzgün olmasını sağlayacaktır.
5)Şeklimizi ters çevirip,üstte kalan üçgen parçayı siyah çizgi hizasından geriye ok yönünde katlıyoruz.

6)Üstte kalan üçgen parçanın katlanmış hali.7)Şeklimizi tekrar diğer yüzüne çeviriyoruz,siyah çizgiler üzerinden oklar yönünde(külah gibi gözüken şeklimizin sağ ve sol kanatlarını )
ortaya katlıyoruz.

8)Katlama işleminde sonra elde ettiğimiz şekil bu.Şeklimizi oklar yönünde 7. basamakta yaptığımız katlamaları ve şeklin alt kısmında kalan(külahın alt kısmı)2 parçayıda açıyoruz.9)Açtıktan sonra elde ettiğimiz şekil.okların başladığı köşelerden oklar yönünede ortaya doğru katlama yapıyoruz.
10)Bir kare elde ediyoruz.Sizi en çok zorlayacağına inandığım basamak bu!
Düz siyah çizgiler üzerinden lacivert oklar yönünde katlamalar yapmanız gerekiyor ancak kesikli siyah çizgileri ise tam tersi yönünde katlamalısınız.(düz siyahlar daha önce de yaptığımız gibi içe,kesikli siyahlar dışa katlama)11)Elde ettiğiniz şekil bu olmalı.(10. basamağı katlayıp bu şekli elde ettiyseniz devamını anlatmama gerek yok aslında:Dsiz bu işi şekillerden çıkarabilirsiniz demektir:D)Şeklin üst tarafında oluşan 2 kanadı siyah çizgiler üzerinden katlıyoruz.


12)Elde ettiğimiz yeni şekilde yine siyah çizgiler üzerinden katlama yapıyoruz.
Bu katlama kuşumuzun ayaklarını oluşturuyor

13)Bu aşama da oluşan ayakları görebilirsiniz.Okun başlangıç noktasını(yani üçgen, külah gibi kısmın bitiş yerini)siyah çizgi hizasından yukarı katlıyoruz.
14)Yukarı katladığımız üçgen kısmı,katlama yaptığımız siyah çizginin 1 cm kadar üstünden tekrar aşağı doğru katlıyoruz.

15)Bu basamakta şeklimizi boyuna ortadan ikiye katlıyoruz okun yönünde.

16)Kuşumuzun gözdesi hazır.Şimdi Siyah çizgi hizasından kağıdı içe doğru katlayarak kuşumuzun gagasını oluşturuyoruz.

17)Kuşumuzun kuyruğunu hafifçe dışa doğru çekiyoruz.Hafifçe çekmeniz çok önemli kuyruk elinizde kalabilir.


18)Kuyruğu çekmemizle oluşan farkı bu basamakta gayet açık görebiliriz.Gövde ile kuyruk arasında üçgen bir parça oluşmalı.Bir üst basamakla karşılaştırdığınızda farkı görebilirsiniz.
19)Kuşumuza göz çiziyoruz.
20)Origami ile yaptığımız kuşumuz hazır:)

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !